dodano: 2013-11-29 00:31:38
We wtorek 17 września b.r. w porcie jachtowym w Wapnicy odbył się festyn żeglarski, podczas którego oficjalnie dokonano otwarcia mariny.
Imprezę zorganizowała Fundacja „Czas Dialogu” przy współpracy z Urzędem Miejskim w Międzyzdrojach. Otwarcie mariny poprzedziły amatorskie regaty załóg kobiecych z Wolina do Wapnicy. W regatach udział wzięły znane żeglarki i uczestniczki organizowanego przez fundację Kongresu Kobiet p.n. „Nawigracje”.
Zwycięzcom w kategoriach: najlepsza załoga przy obsłudze żagli- jacht "Dziwna", w kategorii: fair play - jacht "Poranny szkwał", w kategorii: pierwsze wpłynięcie do portu w Wapnicy - "Wieczorny szkwał" i w kategorii: najmniejsza jednostka i 100 procentach kobieca - jacht ze Świnoujścia "Żaczek" wręczono nagrody podczas oficjalnej części organizowanego festynu. Oficjalnego otwarcia mariny dokonał Burmistrz Międzyzdrojów Leszek Dorosz a wystrzałem z salwy armatniej przypieczętował funkcjonowanie portu jachtowego w Gminie Miedzyzdroje.
Program muzyczno – rekreacyjny festynu poprowadziły znane żeglarki wraz z Szymonem Kaczmarkiem znanym prezenterem radiowym i żeglarzem. Przygotowano program p.t „Klub podróży Szymona Kaczmarka” w którym żeglarki Mira Urbaniak i Monika Witkowska opowiadały ciekawostki o żeglowaniu. Opowieści okraszone były muzyką szantową z portów całego świata. Podczas festynu można było skosztować gorącej grochówki oraz dań z grilla. Przygotowano również atrakcje dla dzieci. Konkursy i zabawy dla dzieci oraz malowanie twarzy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród najmłodszych uczestników organizowanej imprezy. W ramach promocji mariny w Wapnicy specjalnie dla dziennikarzy przygotowano konferencję prasową na żaglówce. Dziennikarze mogli naocznie sprawdzić jak wygląda perspektywa mariny od strony Zalewu Szczecińskiego.
Przy współudziale mieszkańców Gminy Międzyzdroje została przygotowana wystawa p.t. „ Migawki z przeszłości portu jachtowego w Wapnicy”, którą można było oglądać w budynku bosmanatu. Wystawa przedstawiała teren mariny od 1900 roku po czasy współczesne. Za aktywny udział i pomoc w zorganizowaniu wystawy składamy słowa podziękowania: Pani Juliannie Rogowskiej, Państwu Bożenie i Janowi Magda, Dr. Józefowi Plucińskiemu, Panu Krzysztofowi Zakrzewskiemu, Panu Ryszardowi Wróblewskiemu, Panu Eugeniuszowi Skierniewskiemu oraz Tomkowi Rychłowskiemu.
Dzieci ze szkół podstawowych w Międzyzdrojach i Wapnicy specjalnie na otwarcie mariny przygotowały prace plastyczne, które zaprezentowaliśmy w ramach wystawy p.t. „Moja łódka” . Wszystkie prace oceni jury a wręczenie nagród nastąpi w Międzynarodowym Domu Kultury, gdzie prace będą eksponowane i udostępnione odwiedzającym. O terminie uroczystego wręczenia nagród powiadomimy dyrektorów szkół a termin podamy do informacji publicznej.
Wszystkim dzieciom dziękujemy serdecznie za inwencję twórczą i zaangażowanie w pracę, a nauczycielom i dyrektorom szkół za pomoc składamy serdeczne słowa podziękowania.
Podczas festynu można było potańczyć w rytmach muzyki żeglarskiej. Żeglarki uczyły wszystkich zainteresowanych tańca liniowego. Ponad godzinny koncert zespołu „Emerald” ze Szczecina porwał niektórych do tańca i stanowił dodatkową atrakcję naszej uroczystości.
Organizowana impreza została przygotowana ze środków promocyjnych projektu „Zachodniopomorski Szlak Żeglarski – sieć portów turystycznych Pomorza Zachodniego”. Naszym celem było przygotowanie imprezy o charakterze żeglarskim. Skomponowany program imprezy miał na celu przybliżenie świata żeglarskiego społeczności Gminy Międzyzdroje a aktywne uczestnictwo znanych żeglarek, należących do Bractwa Kaphornów nadało żeglarski klimat imprezie.
Dzisiaj, w drugim dniu pobytu żeglarek w Międzyzdrojach w Kinie „Eva” od godz. 16:00 odbędą się bezpłatne pokazy filmów dokumentalnych o tematyce żeglarskiej. W programie m.in. film „Z goryczy soli moja radość” o Teresie Remiszewskiej, którą wspominać będzie jej córka Danuta.
Anetta Czyżak
Referat Promocji Urzędu Miejskiego w Międzyzdrojach