• Pic 1
  • Pic 2
  • Pic 3
  • Pic 4
  • Pic 5
  • Pic 6
  • Pic 7
Dziś jest piątek 14 czerwca 2024, imieniny: Walerego i Bazylego

Warto zobaczyć

dodano: 2013-12-02 23:28:17

Międzyzdroje są malowniczą miejscowością nadmorską położoną na Wyspie Wolin. Panoramę miasta najlepiej widać ze wzniesień nad dworcem PKP (Wzgórze Kozierowskiego). Najpiękniejsza zabudowa wczasowa znajduje się wzdłuż promenady. W środkowej części promenady powstał w 1991 roku nowoczesny hotel Amber Baltic.

 

ALEJA GWIAZD- dzieło prof. Adama Myjaka związane z organizowanym od 1996r. Festiwalem Gwiazd. Jest to nietypowa aleja, na której uwieczniono w brązie ponad 100 odcisków dłoni artystów i pomniki, upamiętniające wielkie postacie kina i teatru.

MOLO- o długości 395 m, najdłuższe betonowe molo w Polsce.  Pierwszy drewniany pomost został wybudowany w 1884 roku. Molo jest ulubionym miejscem  nie tylko zakochanych odwiedzających Międzyzdroje, ale także wszystkich turystów podziwiających morską panoramę podczas letnich zachodów słońca i jesiennych widowiskowych sztormów.

GABINET FIGUR WOSKOWYCH- wystawa woskowych postaci naturalnej wielkości ludzi ze świata nauki polityki, sztuki i bajki. Jest jednym z większych obiektów tego typu w Polsce.

PLANETARIUM- na 7 metrowej kopule wyświetlane są za pomocą cyfrowego projektora trójwymiarowe obrazy pochodzące z kosmosu. Planetarium  może pomieścić 54 widzów. Znajduje się w tym samym budynku, co Gabinet Figur Woskowych i kino ,,Eva” przy ul. Bohaterów Warszawy 19  w Międzyzdrojach.

MIĘDZYNARODOWY DOM KULTURY- budynek z końca XIX w. wpisany do rejestru zabytków, usytuowany przy nadmorskiej promenadzie na łagodnym wzniesieniu przy Parku im. F.Chopina . Budynek zdobią wspaniałe elewacje i atrakcyjne wnętrza, miejsce licznych wystaw, koncertów i imprez kulturalnych. 

MUZEUM PRZYRODNICZE WOLIŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO- Położone przy ul. Niepodległości 3. Ekspozycja muzealna prezentuje przyrodę Parku Narodowego. Bogate zbiory flory, fauny oraz przyrody nieożywionej. Stała ekspozycja bursztynu baltyckiego. Sala wystaw okresowych: malarstwo, fotografika przyrodnicza. W kasie muzeum liczne wydawnictwa turystyczne: foldery, przewodniki, widokówki, mapy. Obok muzeum stała ekspozycja pary żywych orłów bielików (symbol Wolińskiego Parku Narodowego).

www.wolinpn.pl/html/muzeum/muzeum.html

PARK im. FRYDERYKA CHOPINA- założony przezArnolda Lejeune w XIX wieku,  rosną w nim efektowne okazy dębów,platany pochodzenia greckiego, żywotniki i cisy. W okazałej willi obok parku  mieści się Międzynarodowy Dom Kultury. Budynek w stylu klasycystycznym był jednym z najpiękniejszych na Pomorzu Zachodnim. Od 1879 roku funkcjonował jako Dom Zdrojowy (Kurhaus). W jego wnętrzu na górze mieściły się pokoje dla gości, na dole czytelnia, sala muzyczna i baletowa. Obecnie w zabytkowych wnętrzach obywają się  liczne imprezy kulturalne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym.

OCEANARIUM- to niepowtarzalna okazja do przyjrzenia się podwodnemu światu. Zwiedzający mogą na własne oczy zobaczyć egzotyczne ryby i inne morskie organizmy, które zazwyczaj mamy okazję obejrzeć jedynie w telewizji. W oceanarium podziwiać można prawdziwy festiwal ryb we wszystkich możliwych kolorach i rozmiarach – w tym ryby niebezpieczne, jak rekiny, płaszczki czy mureny. Oceanarium znajduje się przy ul. Promenada Gwiazd 4, otwarte w sezonie letnim: 10.00-22.00, nd. 10.00-20.00.

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY- pod wezwaniem św. Piotra Apostoła  z 1862 r.  - usytuowany na Królewskim Wzniesieniu, którego wieża dominuje nad krajobrazem miasta. Architektem był Friedrich August Stüler, awspółautorem projektu i znaczącym sponsorem był król pruski Fryderyk Wilhelm IV. W kościele przy brzmieniu zabytkowych organów odbywają się koncerty pieśni chóralnej i muzyki organowej.

KAPLICASTELLA MATUTINA- z 1902 r. z ryglową wieżyczką. Siedziba Sióstr Boromeuszek, które pełnią swoja posługę w Międzyzdrojach nieprzerwanie od ponad 100 lat. Do 1945 roku kaplica była jedyną  świątynia katolicką na wyspie Wolin. Kaplica znajduje się przy ul. Krótkiej w centrum miasta.

LATARNIA KIKUT- położona we wschodniej części  Wolińskiego Parku Narodowego, na trasie pieszego nadmorskiego szlaku czerwonego w okolicach wsi Wisełka. Wzniesienie Kikut ma 70 m wysokości. Latarnia powstała w miejscu dawnego punktu widokowego. Latarnia jest w pełni zautomatyzowana. Nie jest udostępniona dla odwiedzających.

MORSKA STACJA BADAWCZA- dawny punkt obserwacyjny nabrzeża Straży Granicznej. Na stacji prowadzone są badania morskiej strefy brzegowej jako miejsca interakcji morza, lądu i atmosfery. Do Stacji należy szesnastometrowa wieża obserwacyjna, na której zainstalowana jest wysokiej klasy automatyczna stacja meteorologiczna oraz kamery służące do obserwacji i rejestracji procesów brzegowych. Zlokalizowana w zachodniej części  Międzyzdrojów  przy ul. Gryfa Pomorskiego 78a.

GMINA MIĘDZYZDROJE-  SOŁECTWA  WICKO, WAPNICA, LUBIN

WICKO  -  położone nad jeziorem Wicko Małe, przy dawnym dworcu morskim stoi zacumowany statek hotelowy Hanza.

STANOWISKO  BRONI V-3-  jedyna w Polsce ekspozycja tajnej broni niemieckiej V3, z okresu II wojny światowej. Ekspozycja umiejscowiona w  bunkrze , gdzie były składowane pociski V3. W pobliżu bunkra znajdują się betonowe podstawy, pozostałości po działach dalekiego zasięgu. Stanowisko  położone jest przy ulicy Nadbrzeżnej, po drugiej stronie ulicy  znajduje się idealne miejsce do wypoczynku  -  przystań, która oferuje postój jachtów przy pomoście, wypożyczanie kajaków, łódek dla wędkarzy i rowerów wodnych dla dzieci.

WAPNICA- wieś letniskowa położona w Dolinie Trzciągowskiej nad  jeziorem Turkusowym.

LUBIN- wieś letniskowa położona nad Zalewem Szczecińskim

GRODZISKO ŚREDNIOWIECZNE- położone nad zalewowym klifem. Jest to pozostałość po wczesnosłowiańskim grodzie Wolinian (IX-XII w), ekspozycja fragmentów ceramiki. Na wzgórzu przygotowano lunety obserwacyjne i tarasy widokowe, z których roztacza się widok na Zalew Szczeciński oraz Krainę 44 Wysp. Grodzisko znajduje się naprzeciwko kościoła MB Jasnogórskiej przy ul. Głównej.

NEOGOTYCKI  KOŚCIÓŁ- pod wezwaniem  Matki Boskiej  Jasnogórskiej -  (XIXw.) ze strzelistą ceglaną wieżą. Do końca II wojny światowej kościół był świątynią protestancką. Przed wejściem granitowa chrzcielnica  z XII w, pochodząca prawdopodobnie z poprzedniej świątyni. Kościół został wybudowany w 1862 roku na miejscu poprzedniego.  Kościół znajduje się przy ul. Głównej w Lubinie.

POZOSTAŁOŚCI PO CEMENTOWNI- w 1857 roku fabryka cementu została wybudowana przez szczecińskiego przemysłowca i filantropa Johannesa  Quistorpa.  Rodzina Quistorpów  posiadała cementownie, cegielnie i rozległe dobra ziemskie w całym regionie. Prowadzenie interesów łączyli z ogromnym zaangażowaniem społecznym. Zasługi rodziny Quistorpów upamiętnia kamień dziękczynny przy dawnej bramie fabryki. W okolicy przystanku PKS pamiątkowa tablica poświęcona dr. Czesławowi Piskorskiemu, jednemu z największych krajoznawców Pomorza Zachodniego.

Serdecznie zapraszamy do Międzyzdrojów  przez cały rok.

Ogłoszenia

loga