• Pic 1
  • Pic 2
  • Pic 3
  • Pic 4
  • Pic 5
  • Pic 6
  • Pic 7
Dziś jest sobota 13 lipca 2024, imieniny: Ernesta i Małgorzaty

O marinie

dodano: 2013-12-02 08:39:24

 

Na Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim - największym projekcie dotyczącym turystyki wodnej w naszym kraju – sięgającym od Szczecina do Darłowa, pojawił się nowy niezwykle atrakcyjny punkt.

Marina w Wapnicy w gminie Międzyzdroje.

Położona niemalże u wylotu Zalewu Szczecińskiego do morza, przy prastarej drodze wodnej, nieopodal Wysp Delty Wstecznej cieśniny Świny, wtopiona w świat przyrody Wolińskiego Parku Narodowego.
Od momentu oddania do użytkowania w 2013roku marina zyskała popularność i sympatię żeglarzy, niemalże od pierwszego dnia przyciągając miłośników wiatru i otwartych przestrzeni. Nie tylko tych pływających pod polską banderą.
Z myślą o rozwijającej się i coraz popularniejszej turystyce żeglarskiej, w krótkim czasie pogłębiono i przebudowano dawny zaniedbany basen portowy, tak by można było bezpiecznie wpłynąć i wygodnie zacumować. A jednocześnie mogą znaleźć tutaj schronienie 52 jednostki pływające, o zanurzeniu maxymalnie do 2,5 m.
Zaroiło się więc przy nabrzeżach i pomostach: można podziwiać kunszt odwiedzających marinę starannie utrzymanych starych łodzi z ich tradycyjnym takielunkiem i wyposażeniem, przeważają popularne jachty zatokowe, ale już w pierwszych dniach zawitały tutaj i najnowsze konstrukcje. ( dobrze by było zastąpić to określenie – konstrukcje).
Obowiązkowy klar na pokładzie i niekończące się „morskie opowieści” od razu wytworzyły specyficzną atmosferę tego urokliwego miejsca.
Zbudowano tradycyjne nabrzeże cumownicze, szczególnie w myślą o jachtach większych, o długości do 12 metrów.
Ale są nieczęsto jeszcze w krajobrazie naszych marin spotykane pomosty i trapy pływające, szczególnie wygodne dla niewielkich jednostek.
Marina w Wapnicy posiada pełną infrastrukturę, odpowiadającą najnowszym standardom tego typu niewielkich obiektów.
Slip, efektowny budynek bosmanatu to poza koniecznymi pomieszczeniami biurowymi i administracyjnymi, pomieszczenie sprzyjające lądowym ucztom, zaplecze techniczne i dobrze wyposażone sanitariaty.
Mimo, że jest to najmłodsza z marin na Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim zdążyła się już dobrze wpisać się w kalendarz tradycyjnych na Zalewie imprez.
Kulminacją sezonu były bardzo udane regaty o Międzyzdrojską Błękitną Wstęgę Zalewu Szczecińskiego – nowa impreza, która przyciągnęła nie tylko szczecińską brać żeglarską.
Przypływając do Mariny w Wapnicy nie można jednak zapominać o rozkoszowaniu się okolicą.
Trzeba koniecznie, na przykład zamiast szotów ująć w dłonie kierownice roweru, by lepiej poznać niezwykłe i ciekawe otoczenie wapnickiej mariny, dając jachtom czas na bezpieczny odpoczynek.

Ogłoszenia

loga